Slovensko podpísalo s USAID nové memorandum o spolupráci - SlovakAid

Slovensko podpísalo s USAID nové memorandum o spolupráci

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok a riaditeľka Agentúry Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID) Samantha Power dnes (3. februára 2022) podpísali vo Washingtone D.C. Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a USAID v oblasti medzinárodnej rozvojovej spolupráce.

Obe krajiny podpisom trojročného memoranda posilnili doterajšiu praktickú spoluprácu prostredníctvom spoločných projektov v regióne západného Balkánu a v krajinách Východného partnerstva.

„Dnešným podpisom memoranda sme urobili ďalší krok k rozšíreniu možností spoločných projektových aktivít v oblasti rozvojovej spolupráce, vrátane podpory ľudských práv a demokratických reforiem v našich partnerských krajinách. Teší ma, že náš obnovený záväzok stavia predovšetkým na transformačných skúsenostiach Slovenska ako pridanej hodnote, ktorá je americkou stranou vysoko oceňovaná,“ uviedol I. Korčok.

Prvým výsledkom pokračujúcej spolupráce SlovakAid a USAID bude spoločný projekt, ktorý sa zameria na posilnenie finančnej udržateľnosti gruzínskeho mimovládneho sektora s využitím know-how slovenských neziskových organizácií.

Prvé trojročné memorandum s USAID podpísalo Slovensko v roku 2018. Slovenská republika sa tak stala prvou krajinou z bývalých prijímateľov americkej rozvojovej pomoci v regióne strednej a juhovýchodnej Európy, s ktorou administratíva USA uzavrela takúto dohodu.

© text a foto: MZVEZ SR