Slovenská republika pokračuje v humanitárnej pomoci Ukrajine - SlovakAid

Slovenská republika pokračuje v humanitárnej pomoci Ukrajine

Jeden z cieľov slovenskej rozvojovej spolupráce – zameriavať sa na humanitárne projekty, pokračuje ďalšou konkrétnou formou pomoci. Plán Slovenska uľahčiť Ukrajine situáciu v oblasti odmínovania podporilo odovzdanie odmínovacieho systému podvodných dronov na vyhľadávanie mín a nevybuchnutej munície.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky poskytlo Veľvyslanectvu Ukrajiny na Slovensku v decembri minulého roka finančný príspevok z  prostriedkov SlovakAid vo výške 750-tisíc eur na nákup dvoch odmínovacích systémov Božena na účely humanitárneho odmínovania v Chersonskej oblasti. Ich dodanie a zaškolenie tímu je plánované v septembri tohto roka.

Ďalšie štyri špeciálne drony

V rámci poskytnutého príspevku boli aktuálne navyše dodané štyri špeciálne drony určené na vyhľadávanie mín a nevybuchnutej munície pod vodnou hladinou. Aj touto pomocou chce Slovensko podporiť zneškodnenie čo najväčšieho počtu výbušných zariadení a urýchliť tak proces obnovy ukrajinských vôd.

„Potreby Ukrajiny v oblasti humanitárnej pomoci každý deň narastajú, a preto sa chceme sústrediť na konkrétne projekty pomoci. Chceme podporiť tie, ktoré prispejú k ochrane životov obyvateľov,“ zdôraznil minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Podvodné drony sa dokážu pohybovať maximálnou rýchlosťou tri uzly a ponoriť sa do hĺbky 200 metrov. Umožňujú zhotovovať snímky a nahrávať video v reálnom čase a vysokej kvalite. Okrem prostredia pod vodou poskytujú tiež možnosť prieskumu trupov lodí, ponorených objektov či pomoc pri núdzovej záchrane osôb.

Slovensko okrem bilaterálnej humanitárnej pomoci (aktuálne posudzované žiadosti z výzvy na predkladanie žiadostí o dotácie na projekty humanitárnej pomoci na Ukrajine: Zabezpečenie základnej zdravotnej starostlivosti a psycho-sociálnej pomoci zraniteľným osobám postihnutých vojnovým konfliktom na Ukrajine) bude Ukrajine naďalej nevojensky pomáhať aj v rámci medzinárodného spoločenstva krajín. Ako člen odmínovacej koalície Ramsteinského formátu sa bude po boku ďalších štátov podieľať na riešeniach, ktoré prispejú k lepšej bezpečnostnej situácii a ochrane ukrajinských obyvateľov.

 

ZDROJ: foto Veľvyslanectvo Ukrajiny na Slovensku, text MZVEZ SR