Humanitárna pomoc pre Ukrajinu: slovenské Boženy 4+pomôžu odmínovať Chersonskú oblasť - SlovakAid

Humanitárna pomoc pre Ukrajinu: slovenské Boženy 4+pomôžu odmínovať Chersonskú oblasť

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár schválil finančný príspevok vo výške 750-tisíc eur na nákup dvoch kusov odmínovacích systémov Božena 4+ určených na humanitárne odmínovanie na Ukrajine. Zmluvu o poskytnutí finančného príspevku na nákup systémov podpísali v piatok 8. decembra riaditeľ Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu Tomáš Bokor a veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran.

„Ukrajina je v súčasnosti najzamínovanejšou krajinou na svete, čo predstavuje obrovské nebezpečenstvo pre civilné obyvateľstvo, zabraňuje jeho návratu na oslobodené územia a významným spôsobom poškodzuje ekonomiku krajiny. Verím, že naše Boženy, produkt slovenského priemyslu, prispejú k vyčisteniu územia nášho suseda od mín a aspoň trochu uľahčia život civilistov,“ uviedol minister Blanár.

Slovensko je podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislava Chovanca, ktorý sa zúčastnil na podpise zmluvy, odhodlané pokračovať v poskytovaní humanitárnej pomoci Ukrajine, pričom „odmínovanie bude jej významnou súčasťou aj vzhľadom na expertízu Slovenska a vysokú kvalitu odmínovacích technológií našej výroby.“

Zmluvu o poskytnutí finančného príspevku na nákup systémov Božena 4+ podpísali riaditeľ Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu T. Bokor a veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku M. Kastran za prítomnosti štátneho tajomníka R. Chovanca.
Zmluvu o poskytnutí finančného príspevku na nákup systémov Božena 4+ podpísali riaditeľ Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu T. Bokor a veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku M. Kastran.

Prijímateľom odmínovacích systémov Božena 4+ financovaných z prostriedkov SlovakAid bude Štátna služba Ukrajiny pre mimoriadne situácie a bude ich využívať špeciálny odmínovací tím operujúci v Chersonskej oblasti. Pripravené pomáhať by mali byť v prvej polovici budúceho roka.

Zdroj: MZVEZ SR