Zameranie 2025 - SlovakAid

➡️➡️➡️ Výzvy SlovakAid 2025⬅️⬅️⬅️

 

Zameranie 2025

Vláda SR dnes na svojom zasadnutí schválila Zameranie dvojstrannej rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky na rok 2025.

Predstavuje plánovací dokument, v ktorom sú stanovené kľúčové priority a financovanie slovenskej rozvojovej spolupráce. Definuje, ako budú v roku 2025 na rozvojovú spoluprácu využívané finančné prostriedky jednotlivých rezortov, ktoré sú zapojené do rozpočtového programu oficiálnej rozvojovej pomoci - ODA SR. Súčasne však uvádza aj vybrané iniciatívy, ktoré sú hradené z iných rozpočtových programov.

Na Slovensku je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR koordinátorom rozvojovej spolupráce a prostredníctvom Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu aj hlavným realizátorom dvojstrannej rozvojovej spolupráce.

Rozvojová spolupráca ako súčasť zahraničnej politiky predstavuje nástroj, ktorým Slovenská republika ako zodpovedný člen medzinárodnej komunity prispieva k napĺňaniu cieľov udržateľného rozvoja Agendy 2030 a spolupodieľa sa na riešení globálnych výziev.

Zameranie dvojstrannej rozvojovej spolupráce na rok 2025 vymedzuje pôsobenie jednotlivých rezortov SR v oblasti rozvojovej spolupráce, pričom najväčší podiel aktivít budú realizovať ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, zároveň ministerstvo financií, vnútra, školstva, výskumu, vývoja a mládeže, obrany, životného prostredia a pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Spoločnou snahou všetkých aktérov zapojených do realizácie rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci bude pokračovať v aktivitách cielených na udržateľný rozvoj v partnerských krajinách, v súlade so Strednodobou stratégiou rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky na roky 2025 – 2030 (ďalej len „stratégia“).

Najväčšou výzvou naďalej zostáva humanitárna kríza spôsobená vojnou na Ukrajine. V nadväznosti na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu na Blízkom východe bude pomoc poskytovaná aj tomuto regiónu a bude zameraná na adresovanie dopadov konfliktov v Sýrii, Libanone a Iraku.

V roku 2025 bude vyhlásená pilotná výzva v rámci nového samostatného tematického programu zameraného na riešenie relevantných výziev spojených so životným prostredím, zmenou klímy a obehovou ekonomikou (tzv. program GREEN) určená pre programové krajiny Keňu, Moldavsko a Gruzínsko. Prostredníctvom výziev Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (ďalej len „SAMRS“) na poskytnutie dotácií budú okrem humanitárnych projektov na Ukrajine a Blízkom východe a programu GREEN v programových krajinách, realizované aj projekty nových podnikateľských partnerstiev, projekty rozvojového vzdelávania, vysielanie dobrovoľníkov do partnerských krajín, a budovanie kapacít slovenských rozvojových organizácií.

Okrem dotácií bude pomoc poskytovaná aj prostredníctvom finančných príspevkov, ktoré sú poskytované na základe rozhodnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v prípade akútnej pomoci v krízových situáciách, alebo prostredníctvom zastupiteľských úradov Slovenskej republiky (tzv. mikrograntov).

Pokračovať bude aj slovenská podpora realizácie rozvojových projektov finančne podporených z nástrojov EÚ, so zapájaním sa do projektov Team Europe Iniciative, ako aj prostredníctvom mechanizmu delegovanej spolupráce EÚ.

Ambíciou je posilnenie spolupráce s podnikateľským sektorom, a to okrem programu podpory podnikateľských partnerstiev aj prostredníctvom zvýhodnených vývozných úverov poskytovaných EXIMBANKOU SR či prostredníctvom zapojenia do iniciatív využívajúcich nové nástroje rozvojového financovania.

Pre rok 2025 sú na dvojstrannú rozvojovú spoluprácu vyčlenené prostriedky v hodnote necelých 23 mil. eur z čoho 83 % predstavujú prostriedky v kapitolách rezortu financií a zahraničných vecí.

Slovenská republika výrazne zaostáva v plnení svojho medzinárodného záväzku dosiahnuť podiel ODA na hrubom národnom dôchodku (HND) vo výške 0,33 % do roku 2030 a pokrok v tejto oblasti nepredpokladáme ani v roku 2025 z dôvodu konsolidácie a deficitu na úrovni 4,7 % HDP. V tomto ukazovateli sa Slovenská republika dlhodobo pohybuje okolo úrovne 0,13 – 0,15 % a umiestňuje sa na posledných priečkach spomedzi členských krajín EÚ ako aj členov Výboru OECD pre rozvojovú pomoc.