Slovensko podporilo slobodné regionálne médiá v Moldavsku - SlovakAid

🆕➡️VÝZVY SlovakAid 2024⬅️🆕

Slovensko podporilo slobodné regionálne médiá v Moldavsku

Nezávislé a slobodné médiá nie sú samozrejmosť. V Moldavsku je slobodná žurnalistika ešte len v začiatkoch. Slovensko tam preto podporilo regionálne médiá, ktoré sú dôležité pre posilnenie demokracie v krajine, ale potrebujú pomoc, aby prežili.

Koncom minulého roka sa lídri členských krajín Európskej únie dohodli, že otvoria prístupový proces pre Ukrajinu a Moldavsko. Obe krajiny tak získali nádej, že by sa mohli stať súčasťou Európskej únie. No obe krajiny ešte čaká dlhá cesta.

Zmena môže prísť zdola

Sloboda prejavu a nezávislé médiá neboli v Moldavsku vždy samozrejmosťou. V rebríčku Reportérov bez hraníc sa Moldavsko historicky umiestňovalo na nižších priečkach, ale za posledné tri roky vidíme výrazný pokrok (z 89. priečky v roku 2021 cez 40. miesto v roku 2022 až po aktuálne 28. miesto v zozname krajín). Krajina však v tejto oblasti ešte nemá vyhraté.

Aj keď sú dnes sloboda tlače a právo na informácie v Moldavsku garantované zákonom, miestne médiá sú - podobne ako moldavská spoločnosť - stále silno polarizované a do veľkej miery ovplyvňované oligarchami a politickými lídrami. To sa týka najmä veľkých, celonárodných médií ako sú televízie TV6, NTV Moldova či Prime TV.

Mnohí moldavskí novinári a novinárky sa však nevzdávajú a chcú zmenu. Chcú objektívne a nezávislé médiá, ktoré budú hlasom miestnej občianskej spoločnosti. A najväčšia šanca na zmenu je v tých menších - regionálnych médiách.

Práve preto sa slovenský projekt financovaný zo zdrojov EÚ na podporu nezávislej žurnalistiky v Moldavsku zameral na regionálnych novinárov a novinárky.

Zástupcovia SlovakAid s predstaviteľkami Človeka v ohrození po záverečnom podujatí projektu v Kišiňove.

Slovensko podporilo 15 moldavských médií

Slovenskí novinári a novinárky majú množstvo skúseností, ktoré môžu zdieľať s médiami, ktoré si ešte len budujú svoju nezávislosť a hľadajú spôsoby, ako zvládnuť výzvy, ktoré so sebou prináša napríklad rozvoj online médií a sociálnych sietí. Do projektu financovaného zo zdrojov EÚ, ktorý zastrešila Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) a realizovala nezisková organizácia Človek v ohrození, bolo preto zapojených 24 mentorov a 14 expertov.

Za posledné dva roky sa vďaka tomuto projektu podarilo podporiť 15 začínajúcich aj etablovaných médií z rôznych moldavských regiónov. Moldavských novinárov a novinárky sme podporili tréningami, mentoringom a konzultáciami, ale aj grantmi. Niektoré médiá ich využili na vytvorenie nových relácií, iné na podporu kvalitnejšieho obsahu či dokonca zriadenie kreatívneho štúdia.

„Hlavným cieľom projektu bolo pocilniť kapacity, nezávislosť, finančnú udržateľnosť a profesionalitu týchto médií, ako aj ich schopnosť produkovať kvalitný, na faktoch založený, vyvážený a spoľahlivý novinársky obsah,“ hovorí riaditeľ Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, Tomáš Bokor.

„Ak bude mať Moldavsko stabilné a nezávislé regionálne médiá, bude to nielen krok ku demokratickejšej spoločnosti, ale tiež dôležitý krok v boji proti šíreniu dezinformácií, ktoré negatívne ovplyvňujú atmosféru v už tak polarizovanej spoločnosti,“ dodáva Tomáš Bokor.

Andrei Bordian sa vo svojej domovine snaží vybudovať profesionálne médium.

Môj región ostal bez novín

„Založiť médium nebolo len moje osobné želanie, bolo to nevyhnutné pre obyvateľov celého okresu. Po tom, čo zanikli dvoje miestnych novín, zostala Rezina prakticky bez tlače, s jedinou regionálnou televíziou a novinami distribuovanými zo susedného okresu,” hovorí Moldavec Andrei Bordian, ktorý vyštudoval žurnalistiku v hlavnom meste, no rozhodol sa vrátiť do regiónu, z ktorého pochádza – do Reziny na severovýchode Moldavska.

Vo svojej domovine Andrei založil združenie Rezina în Obiectiv, z ktorého chce vybudovať profesionálnu lokálnu redakciu. „Vyžaduje si to čas. Robíme postupné kroky a som presvedčený, že už v budúcom roku sa staneme aktívnou a profesionálnou mediálnou inštitúciou, ktorá si získa dôveru ľudí,” hovorí Andrei.

Vďaka podpore z projektu dnes Andrei a jeho kolegovia nakrúcajú reláciu Dialógy z domova, v ktorej prinášajú rozhovory s úspešnými ľuďmi z regiónu.

Andrei tiež spolu s ďalšími 18 moldavskými novinármi a novinárkami v rámci projektu navštívili koncom roka 2023 Slovensko, kde absolvovali vzdelávacie workshopy a podujatia a stretli sa s dôležitými predstaviteľmi a predstaviteľkami slovenskej mediálnej scény a žurnalistiky. ⁠

Spolu s Andreiom k nám zavítala aj Angela Zacharova, producentka regionálnej televíznej stanice Elita TV, ktorú založili ženy. Vo videu z návštevy moldavských novinárov sa dozviete, čo sa jej tu naviac páčilo. Viac príbehov moldavských novinárov a novináriek nájdete aj na Facebooku SlovakAid.

Projekt s názvom EU Support for Local Media Outlets in Moldova financovala Európska únia a delegácia EÚ pre Moldavskú republiku, v úzkej spolupráci so Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu SlovakAid, ako aj s niekoľkými medzinárodnými a lokálnymi organizáciami.