SlovakAid podporuje MFF JEDEN SVET - SlovakAid

SlovakAid podporuje MFF JEDEN SVET

23. ročník Medzinárodného filmového festivalu JEDEN SVET privíta od 5. do 11 novembra svojich účastníkov doma, pretože DOMOV je jeho tohtoročnou témou.

Skúsenosť s pandémiou nás v ostatných rokoch pripútala k našim domovom. Pre niekoho sa to spája s pozitívnymi životnými inováciami, ako je napríklad pečenie chleba či čas strávený s rodinou. Medzi nami sú však aj takí ľudia, ktorí doma zažívajú neželané násilie, o svoj domov prišli v dôsledku vojny či klimatickej zmeny alebo ho nikdy ani nemali. Nie pre každého sa jedno zo základných slov našej slovnej zásoby spája zrovna s teplom, ktoré má rád. Festival filmami z celého sveta, diskusiami a stretnutiami priblíži zložité vzťahy, prepojenia spoločností, krajín, kultúr, histórie, životného prostredia a ekonomík v globalizovanom svete.

Festival je vlajkovou loďou nášho dlhoročného partnera, neziskovej organizácie Človek v ohrození a zároveň najväčším a najstarším dokumentárnym podujatím na Slovensku. Festivalové filmy si diváci môžu pozrieť nielen v kine, ale aj online kdekoľvek na Slovensku.

Takto bude možné zúčastniť sa vo štvrtok 10. novembra o 16:30 hod. diskusie Café Európa: Európa po vojne. Andrea Najvirtová sa bude rozprávať s Katarínou Mathernovou, riaditeľkou Podpornej skupiny Európskej komisie pre Ukrajinu a Tomášom Bokorom, riaditeľom Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu o tom, ako Ruská vojenská agresia proti Ukrajine dostala opäť do centra pozornosti Európsku úniu – o členstve v EÚ a výzvach pre kandidátske krajiny Ukrajinu, Gruzínsko a Moldavsko. Práve posledné dve uvedené sú programovými krajinami slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci, Ukrajina je pre Slovensko zároveň partnerskou krajinou, ktorej na pomoc bola tohto roku vyhlásená urgentná humanitárna výzva a z ktorej sa v týchto dňoch na jej území už realizujú štyri projekty.

Živý prenos diskusie bude možné sledovať na stránke festivalu, aj na facebooku SlovakAid. Spolu s organizátormi na sledovanie pozývame s mottom #vitajdoma #welcomehome.