Rozvojový deň 2013 - SlovakAid

Rozvojový deň 2013

Globálne témy a s nimi spojené tvorivé dielne, rozvojová kuchyňa a rozvojový veľtrh práce, organizácie a ľudia pôsobiaci v rozvojových krajinách sveta. Slovenská komunita rozvojovej spolupráce ukázala médiám a širokej verejnosti výsledky a úspechy svojich viac ako 10-ročných aktivít v menej rozvinutých krajinách sveta a ukázala možnosti ako sa do nich aktívnejšie zapojiť a svojou troškou prispieť k férovejšiemu svetu.

V piatok 18. októbra 2013 sa v priestoroch Starej tržnice v Bratislave konalo podujatie s názvom Rozvojový deň 2013: Slovensko pomáha vo svete už viac ako 10 rokov, kde sa stretli chute, vône, problémy i riešenia rozvojových krajín. „Organizáciou podujatia sme poukázali aj na to, že problémy v iných častiach sveta sa nás často bezprostredne dotýkajú a svet je v dnešnej dobe príliš prepojený na to, aby sme si nevšímali to, čo sa deje za hranicami Slovenska“, hovorí Lenka Nemcová z Platformy mimovládnych rozvojových organizácií (Platforma MVRO), ktorá podujatie organizovala.

Podujatie využili mnohí priaznivci a podporovatelia, ale aj kritici myšlienky rozvojovej spolupráce, aby sa osobne spoznali s organizáciami a ľuďmi, ktorí v nich pôsobia. Diskutovali o aktivitách organizácií, o témach spojených s otázkami rozvoja vo svete, ale aj o tom, či má rozvojová spolupráca význam a ako sa oni sami môžu zapojiť do činnosti slovenských organizácií a podporiť ich tým nielen v rozvojových krajinách, ale aj na Slovensku.

Počas celého dňa vyspovedal moderátor podujatia Michal Slanička (RTVS) väčšinu organizácií, ktoré predstavili svoje rôznorodé projekty a aktivity v rozvojových krajinách, ale aj na Slovensku. Slovenské organizácie totižto už viac ako 10 rokov spolupracujú s partnermi z rozvojových krajín. V rámci prezentácie slovenských projektov rozvojovej spolupráce ste sa mohli dozvedieť ako získali makadámiové orechy vďaka Nadácii Integra svetové prvenstvo, alebo ako používame slovenské larvy na liečenie rán v Keni.

Po tom, ako sa otvorili brány o 10:00, začali stovky žiakov s ich učiteľmi objavovať pestrosť rozvojových organizácií a rôznorodosť ich aktivít. Deti si mohli v rámci tvorivých dielní napríklad vyskúšať vyrobiť vlastnú hračku z recyklovaných materiálov, stolová rozvojová hra od Nadácie Integra uviedla deti do situácií bežných obyvateľov afrického kontinentu. S festivalom [fjúžn] Nadácie Milana Šimečku bolo možné spoznávať miesta v Bratislave, kde sa stretávajú rozličné kultúry. Organizácie CEEV Živica, Človek v ohrození, eRko, SAVIO a Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj si pripravili interaktívne globálno-vzdelávacie aktivity a hry. S UNICEF-om mohli deti maľovať pohľadnice pre svojich afrických rovesníkov. So Slovenskou katolíckou charitou si školáci pripravovali pomôcky na vyučovaní detí v centre, ktoré Charita podporuje v Ugande.

Program pre deti i záujemcov o prácu v rozvojových krajinách ponúkali okrem členských organizácií Platformy MVRO, aj ďalšie organizácie, ktorých spájajú s rozvojovým sektorom globálne témy – Iuventa, Medzinárodná organizácia pre migráciu, Amnesty International Slovensko, CEPA-Priatelia Zeme či ZOO Bratislava. Dopoludňajší program, ktorý bol určený aj pre najmladších, sprevádzali hudobníciz La3no Cubano, dobre namiešaný worldmusic koktejl so sviežou príchuťou slovenského folklóru. Žiaci zo základných a stredných škôl, ale aj najmenšie deti mohli vyskúšať žonglovanie a pomalú akrobaciu s Cirkus-Kus a akrobaticko-tanečným zoskupením Vertigo. Maľovali taktiež s mladou talentovanou speváčkou Annou Veselovskou žirafy – symbol zbierky, ktorú nedávno spustila Platforma MVRO v rámci celoročnej kampane ŽI FÉR.

O 11:30 sa Stará tržnica rozvoňala afganskou, gruzínskou, kenskou i kirgizskou kuchyňou. V Rozvojovej kuchyni sa varilo so zaujímavými hosťami, ktorí pôsobili ako dobrovoľníci alebo terénni pracovníci v týchto krajinách. Moderovaným varením spojeným s diskusiou o životnom štýle a zodpovednej spotrebe s pracovníkmi a dobrovoľníkmi Človeka v ohrození, Dobrej noviny, GLEN Slovakia a Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj sprevádzal šéfkuchár Jaroslav Žídek.

Koncept „Živej knižnice“ sa uplatnil na nasledujúcom programe podujatia. Pod vedením skúsenej „kníhovníčky“ Evy Farkašovskej z organizácie MVO Proxima prezradili na Rozvojovom veľtrhu práce tzv. živé knihy – terénni pracovníci a dobrovoľníci záujemcom a návštevníkom tržnice nielen popis práce rozvojového pracovníka, ale aj ich osobné príbehy a skúsenosti z terénu.

Workshop Médiá a rozvoj s jeho moderátorkou Magdalénou Vaculčiakovou priniesol diskusie k tejto téme s predstaviteľmi najsledovanejších slovenských médií – Matúšom Krčmárikom z denníka SME, Evou Sladkovou zo Slovenského rozhlasu (RTVS), Janou Čavojskou, freelance novinárka a fotografka a Martinom „Pycom“ Rauchom, ktorý v lete 2013 prostredníctvom Unicef Slovensko absolvoval cestu do Ugandy. Debatovalo sa tiež o etickom a zároveň pravdivom informovaní o krajinách globálneho Juhu, ktoré moderoval Andrej Návojský. Pozvanie do diskusie prijalo niekoľko zástupcov médií, akademikov a fotografov, ktorí majú osobnú skúsenosť s cestami do rozvojových krajín. Účastníkmi druhej diskusie boli Martin Črep, ktorý sa venuje cestovnej, reklamnej a umeleckej fotografii, Palo Markovič, už takmer dvadsať rokov sa venuje programovaniu virtuálnych hudobných nástrojov a fotografovaniu a Tomáš Profant, doktorand na Viedenskej univerzite a vedecký pracovník na Ústave medzinárodných vzťahov v Prahe, ktorý sa venuje aj vzťahom medzi globálnym Juhom a Severom.

Počas celého dňa sa v Starej tržnici premietali dokumentárne filmy s rozvojovou tematikou. Sprievodným podujatím bola i výstava najlepších fotografií zo súťaže Ľudské práva v rozvojovej spolupráci. Víťazov 3. ročníka fotosúťaže vyhlásili zástupcovia Platformy MVRO a partneri súťaže počas benefičného koncertu, ktorým celé podujatie vyvrcholilo. Na koncerte bez nároku na odmenu zahrali La3no Cubano, s ktorými spolupracovala Platforma MVRO už v roku 2005, tiež Anna Veselovská a duo bubeníkov zo Senegalu, ktorí spestrili podujatie vďaka projektu End Exclusion, ktorý na Slovensku realizuje organizácia eRko. Koncert bol sprevádzaný Cirkus-Kus a pomalou akrobaciou Vertigo, ktorý ho zakončili ohňovou šou. Benefičný koncert moderovala Hana Rapantová (RTVS).

Fotografie z podujatia sú dostupné na http://www.facebook.com/Rozvojova.Pomoc.

O Rozvojovom dni 2013

Rozvojový deň organizovala Platforma mimovládnych rozvojových organizácií už po deviaty krát pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti chudobe a tento ročník sa niesol v znamení osláv 10. výročia vzniku programu slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci – SlovakAid ako aj založenia Platformy MVRO. Tentokrát sa konal v rámci Rozvojového týždňa a predchádzala mu Medzinárodná konferencia 10 rokov pod logom SlovakAid (16. a 17. októbra 2013), ktorú organizovalo MZVaEZ SR v spolupráci s Nadáciou Pontis. Viac na http://rozvojovyden.mvro.sk.

Rozvojový deň 2013 bol finančne podporený zo Slovak UNDP Trust Fund v rámci programu SlovakAid a Európskou komisiou. Nemalý vklad do organizácie podujatia mali aj partneri a dobrovoľníci, ktorým srdečne ďakujeme.

O organizátorovi:

Platforma MVRO je strešnou organizáciou 33 mimovládnych organizácií zo Slovenska, ktoré sa zaoberajú zahraničnou rozvojovou spoluprácou, humanitárnou pomocou, ako aj globálnym vzdelávaním na Slovensku. Združenie už tradične pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti chudobe organizuje Rozvojový deň, usporadúva fotosúťaž Ľudské práva v rozvojovej spolupráci, vedie databázu záujemcov o prácu a dobrovoľníctvo v rozvojových krajinách a na Slovensku, ako aj informuje verejnosť o globálnych témach a aktivitách realizovaných v menej rozvinutých krajinách sveta prostredníctvom facebookovej stránky www.facebook.com/Rozvojova.Pomoc a časopisu Rozvojová spolupráca. Široká verejnosť – fyzické a právnické osoby sa môžu zapojiť do aktivít Platformy MVRO a podporiť jej činnosť prostredníctvom členstva v Klube priateľov Platformy MVRO. Viac na www.mvro.sk.