Domov Krajiny Moldavsko
Moldavsko je programovou krajinou ODA SR v súlade so Strednodobou stratégiou rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky na roky 2025 až 2030.
Rozvojová spolupráca s Moldavskou republikou sa opiera o Dohodu o rozvojovej spolupráci medzi vládou SR a vládou Moldavskej republiky, ktorá bola podpísaná v októbri 2013. Partnerskou krajinou SlovakAid je Moldavsko od roku 2009 a programovou od roku 2014.
V roku 2013 bol v Moldavsku otvorený zastupiteľský úrad SR a realizácia rozvojovej spolupráce je podporená pôsobením rozvojového diplomata v rámci Zastupiteľského úradu SR v Kišiňove.
Komparatívnou výhodou SR v Moldavsku je geografická blízkosť a podobná historická skúsenosť. Pokračovanie programového zamerania ODA SR na Moldavsko je vysoko aktuálne aj v kontexte udelenia kandidátskeho štatútu EÚ pre Moldavsko v júni 2022 (Samit Európskej rady 14. decembra 2023 schválil otvorenie prístupových rokovaní s Moldavskom a 25. júna 2024 sa v Luxemburgu uskutočnila 1. medzivládna konferencia „IGC“ s Moldavskom, ktorou sa oficiálne otvorili prístupové rokovania Moldavska s EÚ).
V tejto súvislosti sa očakáva zvýšená potreba realizácie rozvojových projektov a zdieľania slovenskej expertízy pri plnení záväzkov a odporúčaní Európskej komisie. V kontexte udelenia kandidátskeho štatútu EÚ pre Moldavsko zároveň rastie zahranično-politický záujem o krajinu.
Potreba dlhodobej vzájomnej spolupráce a podpory Moldavska vyplýva aj z kontextu pokračujúcej vojny na Ukrajine. Moldavsko ako susedná krajina zostáva naďalej zraniteľné. Pokračujúca vojna na Ukrajine má negatívne ekonomické dopady na Moldavsko, aj v kontexte hosťovania odídencov z Ukrajiny.
Kontinuálna podpora Moldavska je taktiež žiadúca s cieľom pokračovania v úspešnej realizácii rozvojových projektov s využitím rôznych nástrojov rozvojovej spolupráce SR, ako aj realizácie projektu delegovanej spolupráce EÚ. Moldavsko zároveň predstavuje príležitosť pre pokračujúce zapájanie slovenského podnikateľského sektora do rozvojových aktivít SlovakAid.
SEKTOROVÉ ZAMERANIE v nadväznosti na ciele udržateľného rozvoja (SDGs):
SR bude naďalej pokračovať v integrácii nasledovných prierezových tém do projektov a aktivít SlovakAid a vyvíjať kroky smerom k zlepšovaniu tejto integrácie:
1. Životné prostredie a zmena klímy – naviazané na SDG č. 13 a 15, 2. Rovnosť žien a mužov – naviazané na SDG č. 5.
S programovými krajinami realizuje SR prehĺbenú rozvojovú spoluprácu, ktorá si vyžaduje komplexné intervencie s využitím všetkých dostupných nástrojov ODA SR. Konkrétne ciele rozvojovej spolupráce s týmito krajinami vrátane oprávnených sektorov a nástrojov ODA SR budú bližšie zadefinované v bilaterálnych stratégiách, ako aj v ročných zameraniach bilaterálnej ODA SR a teritoriálnych výzvach. Vzhľadom na eurointegračné procesy a možnosti čerpania finančných zdrojov z EÚ fondov môže byť pozícia Moldavska ako programovej krajiny v budúcnosti prehodnotená a rozvojové aktivity postupne utlmené.