Gruzínsko - SlovakAid

➡️➡️➡️ Výzvy SlovakAid 2025⬅️⬅️⬅️     🆕INFORMAČNÝ SERVIS SAMRS K VÝZVAM 2025🆕

 

Gruzínsko

Gruzínsko je programovou krajinou ODA SR v súlade so Strednodobou stratégiou rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky na roky 2025 až 2030.

Gruzínsko je tradičnou partnerskou krajinou rozvojovej spolupráce SR a SlovakAid tu pôsobí od roku 2008. Programovou krajinou sa Gruzínsko stalo v roku 2019.

Pokračovanie programového zamerania ODA SR na Gruzínsko vyplýva z úspešnej realizácie viacerých rozvojových projektov zameraných aj na populáciu v blízkosti administratívnej hraničnej línie (ABL) s odštiepeneckými regiónmi Abcházka a Južného Osetska a na najmenej rozvinuté regióny.

Potenciál existuje aj v oblasti využitia transformačných skúseností SR pri reformnom procese Gruzínska v nadväznosti na udelenie kandidátskeho štatútu EÚ Gruzínsku v decembri 2023.

Gruzínsko je zároveň krajinou, ktorá poskytuje možnosti pre výraznejšie zapájanie podnikateľského sektora do rozvojovej spolupráce a presah rozvojových projektov aj na ekonomické témy.

SEKTOROVÉ ZAMERANIE v nadväznosti na ciele udržateľného rozvoja (SDGs):

  • infraštruktúra a udržateľné využívanie prírodných zdrojov - naviazané na SDG č. 6, 7, 11, 12, 13 a 15,
  • podpora tvorby trhového prostredia - naviazané na SDG č. 8 a 9,
  • dobrá správa vecí verejných a budovanie občianskej spoločnosti - naviazané na SDG č. 11, 16 a 17.

SR bude naďalej pokračovať v integrácii nasledovných prierezových tém do projektov a aktivít SlovakAid a vyvíjať kroky smerom k zlepšovaniu tejto integrácie:

1. Životné prostredie a zmena klímy – naviazané na SDG č. 13 a 15, 
2. Rovnosť žien a mužov – naviazané na SDG č. 5.

S programovými krajinami realizuje SR prehĺbenú rozvojovú spoluprácu, ktorá si vyžaduje komplexné intervencie s využitím všetkých dostupných nástrojov ODA SR. Konkrétne ciele rozvojovej spolupráce s týmito krajinami vrátane oprávnených sektorov a nástrojov ODA SR budú bližšie zadefinované v bilaterálnych stratégiách, ako aj v ročných zameraniach bilaterálnej ODA SR a teritoriálnych výzvach. Vzhľadom na eurointegračné procesy a možnosti čerpania finančných zdrojov z EÚ fondov môže byť pozícia Gruzínska ako programovej krajiny v budúcnosti prehodnotená a rozvojové aktivity postupne utlmené.