Štátny tajomník L. Parízek oficiálne spustí spoločný projekt krajín V4 - SlovakAid

Štátny tajomník L. Parízek oficiálne spustí spoločný projekt krajín V4

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek uvedie vo štvrtok 14. decembra 2017 o 11:30 hod. spoločný projekt krajín V4 pre stabilitu a riešenie príčin nelegálnej migrácie a vysídlených osôb v Afrike.

V kongresovej sále MZVaEZ podpíšu zástupcovia krajín V4 subkontrakty medzi Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS), hlavným manažérom projektu a implementujúcimi organizáciami.

Financovanie spoločného projektu V4 v Keni zo zdrojov EÚ vo výške 2 miliónov eur predstavuje pre rozvojovú spoluprácu SR dôležitý míľnik aj z hľadiska posunu Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SMARS) do skupiny rozvojových agentúr členských štátov EÚ, ktoré priamo manažujú rozvojové financie EÚ.

Zámerom 4-ročného projektu V4 je trvale zlepšiť socioekonomickú situáciu 15-tisíc malých farmárov a vytvoriť nové pracovné miesta prostredníctvom produkcie kešu orechov a sezamu v oblasti kenského pobrežia (provincie Kilifi, Lamu a Kwale). Toto predstavuje konkrétny príspevok SR k zlepšovaniu stability a predchádzaniu príčinám nelegálnej migrácie v Afrike.