Štátna tajomníčka Ingrid Brocková na oficiálnom otvorení výstavy POMOC! Ako Slováci pomáhajú v zahraničí v Trenčíne: „Neprežívame hrôzy vojny, no všetci dnes prežívame extrémne náročné obdobie. Len spolupatričnosť, empatia a vzájomná pomoc nám ho pomôžu prekonať“. - SlovakAid

Štátna tajomníčka Ingrid Brocková na oficiálnom otvorení výstavy POMOC! Ako Slováci pomáhajú v zahraničí v Trenčíne: „Neprežívame hrôzy vojny, no všetci dnes prežívame extrémne náročné obdobie. Len spolupatričnosť, empatia a vzájomná pomoc nám ho pomôžu prekonať“.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková 28. augusta 2021 na Štúrovom námestí v Trenčíne v sprievode primátora mesta Trenčín Richarda Rybníčka, autora fotografií Jána Husára, a riaditeľky Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) Sabiny Slimákovej, oficiálne uviedla výstavu POMOC! Ako Slováci pomáhajú v zahraničí. Výstavu, ktorá tento rok putuje po troch slovenských krajských mestách, pripravila SAMRS na pripomenutie aktivít medzinárodnej rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci Slovenskej republiky.

Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu bola založená Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v roku 2007. V rámci záväzku Slovenskej republiky k medzinárodnej solidarite podporuje SAMRS, prostredníctvom svojich partnerov z radov mimovládnych a medzinárodných organizácií a subjektov, pod značkou SlovakAid, projekty na cielenú pomoc ľuďom v najmenej rozvinutých a najohrozenejších regiónoch sveta.

„Úzko spolupracujeme s celým spektrom mimovládnych, medzinárodných a ďalších organizácií a subjektov, ktoré realizujú projekty podporované SlovakAid. Len s nimi je naša pomoc možná. Zábery, na ktoré sa pozeráme, vznikli práve pri realizácii týchto projektov“, uviedla štátna tajomníčka.

Ak si ľudia výstavu pozrú, uvedomia si, že aj keď život na Slovensku má svoje problémy, ale vo svete sú komunity ľudí, ktoré zápasia skutočne s existenčnými problémami. Som rada, že naša krajina, ktorá si len nedávno začala budovať kapacity rozvojovej pomoci, vie poskytnúť humanitárnu i rozvojovú pomoc,“ priblížila štátna tajomníčka.

Na týchto fotkách môžu ľudia na Slovensku i v Trenčíne vidieť, čo je to skutočná chudoba. Často si myslíme, že sme chudobní, ale to, čo je skutočná chudoba, je práve na týchto obrázkoch. Som rád, že Slovenská republika pomáha skutočne chudobným ľuďom v krajinách, kde nemajú žiadnu perspektívu a zomierajú od hladu a na choroby, o ktorých sa nám ani nezdá,“ skonštatoval Rybníček.

Výstava ponúka fotografie z Kene, Libanonu, Južného Sudánu, Iraku a Somálska, ktoré vznikli pri realizácii konkrétnych projektov podporovaných SlovakAid. Autorom fotografií je Ján Husár, vojnový fotograf a dlhoročný spolupracovník SAMRS. Verejnosti bude výstava POMOC! v Trenčíne prístupná do 8. augusta 2021 a taktiež vo virtuálnej podobe na www.slovakaidpomoc.sk

Zdroj: MZVEZ SR a MY Trenčín (SME)