Slovensko poskytuje v reakcii na tragické udalosti v Bejrúte Libanonu humanitárnu pomoc - SlovakAid %

🆕➡️VÝZVY SlovakAid 2024⬅️🆕

Slovensko poskytuje v reakcii na tragické udalosti v Bejrúte Libanonu humanitárnu pomoc

Slovensko poskytuje v reakcii na tragické udalosti v Bejrúte Libanonu humanitárnu pomoc

Zo SR bola do Bejrútu vypravená zásielka takmer dvoch ton zdravotníckeho materiálu a liekov. Zároveň MZVEZ SR vyčlenilo pre Libanon aj mimoriadny finančný príspevok vo výške stotisíc eur.

Z bratislavského letiska bola dnes (11. augusta 2020) vypravená do Bejrútu zásielka takmer dvoch ton zdravotníckeho materiálu a liekov. „Slovensko je solidárne a vyjadruje súdržnosť Libanonu, ktorým pred pár dňami otriasli ničivé výbuchy. Naša krajina sa tak zaradila medzi štáty, ktoré sa operatívne zapojili do úsilia medzinárodného spoločenstva,“ uvidela štátna tajomníčka rezortu zahraničia Ingrid Brocková.

Popri materiálnej pomoci vyčlenilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Libanonu aj mimoriadny finančný príspevok vo výške 100-tisíc eur, ktorý je určený Libanonskému humanitárnemu fondu pod správou Humanitárnej agentúry OSN (OCHA). Ide o spoľahlivého medzinárodného partnera s dobrou znalosťou miestnych pomerov, ktorý dokáže efektívne mobilizovať finančné zdroje a zabezpečiť pomoc operatívne a tam, kde je najviac potrebná. 

Realizácia humanitárnej pomoci je výsledkom koordinácie rezortov zahraničných vecí, vnútra, obrany a zdravotníctva spolu s mimovládnymi organizáciami. Vypravovaná pomoc zahŕňa aj štyri tony trvanlivých potravín, ktoré poskytli organizácie Človek v ohrození a ADRA a ďalší zdravotnícky materiál od Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.

Libanon je jednou z partnerských krajín SlovakAid. „V tejto krajine dlhodobo podporujeme projekty zamerané na sektor zdravotníctva a vzdelávania. Vďaka našim mimovládnym organizáciám, ktoré sú v krajine veľmi dobre etablované, sa nám podarilo zmysluplne prispieť k zlepšeniu životných podmienok množstva ľudí, a to najmä v ohrozených komunitách,“ informovala o prebiehajúcich projektoch v Libanone štátna tajomníčka I. Brocková.

V Bratislave, 11.08.2020

Foto zdroj: Facebook #ZahranicnaPolitikaSaNasTyka