SLOVENSKO POSKYTNE TALIANSKU HUMANITÁRNU POMOC - SlovakAid

SLOVENSKO POSKYTNE TALIANSKU HUMANITÁRNU POMOC

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok: SITUÁCIA V TALIANSKU NÁM NIE JE ĽAHOSTAJNÁ

„Som rád, že Slovensko sa rozhodlo pomôcť ťažko skúšanému Taliansku, kde pošleme humanitárnu pomoc vo výške 250 tisíc eur.“ Také sú slová ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivana Korčoka po dnešnom (14 apríla 2020) zasadnutí vlády Slovenskej republiky, ktorá o pomoci rozhodla po oficiálnej žiadosti Talianska a na základe návrhu rezortov diplomacie a zdravotníctva.

Taliansko je v súčasnosti v rámci Európy krajinou, ktorú nákaza postihla najviac a má zároveň najvyšší počet obetí - epidémii podľahlo takmer 21 tisíc občanov. „Poskytnutie pomoci Taliansku je dôležitým prejavom solidarity, ktorá patrí medzi základné princípy fungovania Európskej únie,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Vláda Slovenskej republiky sa konsenzuálne zhodla, že pomoc Slovenska bude možné realizovať tromi možnými formami - vyslaním slovenských zdravotníkov  a dobrovoľníkov do Talianska, prijatím talianskych pacientov do zdravotníckych zariadení na Slovensku s voľnými kapacitami alebo poskytnutím, resp. prepožičaním zdravotníckeho a ochranného materiálu. Samotná realizácia pomoci bude vychádzať z reálnych potrieb Talianska a možností Slovenskej republiky. „Uvedomujeme si, že tieto časy sú ťažké pre všetkých, vrátane Slovenska. Pomoc pre Taliansko preto zrealizujeme tak, aby neohrozila pripravenosť Slovenska v boji proti šíreniu vírusu, zároveň však našim partnerom ukážeme, že situácia v akej sa ocitli, nám nie je ľahostajná,“ uzavrel minister I. Korčok.