Slovensko finančne podporilo zriadenie tábora v Sýrii, ľudia zasiahnutí zemetrasením tak nájdu prístrešok, stravu a ošetrenie - SlovakAid

Slovensko finančne podporilo zriadenie tábora v Sýrii, ľudia zasiahnutí zemetrasením tak nájdu prístrešok, stravu a ošetrenie

Slovensko pokračuje v poskytovaní pomoci ľuďom v oblastiach, ktoré začiatkom februára zasiahla séria ničivých zemetrasení. V stredu 22. februára 2023 zaslalo finančný príspevok vo výške 37-tisíc eur na pomoc ľuďom v Sýrii, ktorú bude na mieste poskytovať mimovládna organizácia Development for Life and Peace Association, partnerská organizácia Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

„V Sýrii zemetrasenie postihlo viac ako deväť miliónov ľudí. Stav na severozápade krajiny je aj takmer mesiac po katastrofe kritický, a humanitárne potreby zasiahnutých sú masívne,“ priblížil situáciu veľvyslanec SR v Libanone Marek Varga.

Príspevok zabezpečí zriadenie dočasného tábora s poľnou nemocnicou, kuchyňou a stanom, v ktorom bude vysídleným jeden mesiac poskytovaný prístrešok, strava a zdravotné ošetrenie. „Vybudovanie tábora v okolí Aleppa, kde ľudia dostanú komplexnú pomoc, je potvrdením, že pomoc Slovenska je rýchla, konkrétna a adresná,“ uviedla štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková.

Finančná pomoc na vybudovanie tábora nie je jediným prejavom solidarity, ktorú Slovensko preukázalo. Bezprostredne po zemetrasení poskytlo Pohotovostnému fondu WHO pre mimoriadne situácie 100-tisíc eur na pomoc Turecku a Sýrii, ako aj príspevok 60-tisíc eur pre UNICEF na podporu zmiernenia následkov zemetrasenia v Sýrii, najmä u opustených deti, ktoré stratili rodičov.

Rezort diplomacie naďalej spolupracuje s Ministerstvom vnútra SR a ďalšími ústrednými orgánmi štátnej správy, ako aj s mimovládnym a súkromným sektorom, a pripravuje rozsiahlu zásielku materiálnej humanitárnej pomoci, ktorá bude zo Slovenska do Sýrie prepravená v najbližších dňoch.

ZDROJ: MZVEZ SR