SlovakAid podporuje Jeden svet 2023 - SlovakAid

SlovakAid podporuje Jeden svet 2023

Na festivale Jeden svet 2023 sa predstavia najnovšie dokumentárne filmy z celého sveta, vrátane špeciálnych kúskov, ktoré boli nedávno ocenené na prestížnych festivaloch. Festival prinesie aj to najlepšie zo slovenskej a českej dokumentárnej scény. Domáce filmy budú už tradične súčasťou súťažnej sekcie dokumentárnych filmov Slovensko a Česko za ľudské práva.

Pohľad z budúcnosti, ktorá ešte neexistuje, skladanie tváre Alexandra Dubčeka, príbeh brnianskeho fyzika a vášnivého domáceho majstra, ktorý má nápad ako zachrániť planétu, ale aj osudy ľudí, ktorí musia cestovať za ťažkou prácou do zahraničia. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2023 prinesie okrem svetovej tvorby aj dvanásť slovenských a českých noviniek, ktoré skúmajú minulé, súčasné aj budúce témy, ktoré rezonujú v našom regióne.

Je pre nás cťou už tradične podporiť festival Jeden svet. Reflektuje aktuálne celospoločenské a celosvetové dianie, ponúka pohľad na miesta, na ktoré by sme inak nevideli, podáva svedectvá, o ktorých by sme inak nemuseli vôbec vedieť.

Riaditeľ SAMRS Tomáš Bokor bude v nedeľu 5. novembra, po premietnutí filmu Svetloplachosť, jedným z hostí diskusie Café Európa: Svetloplachosť o 18:30 v Slovenskej národnej galérii. 

V jedno chladné februárové ráno prichádza dvanásťročný Ukrajinec Niki a jeho rodina na charkivskú stanicu metra, aby sa ukryli pred desivou vojnou, ktorá zúri v uliciach ich mesta. Pre Nikiho rodinu sa denné svetlo stáva synonymom smrteľného nebezpečenstva... Tak znie synopsa nového slovenského filmu Svetloplachosť, ktorý len pred niekoľkými týždňami zažiaril na festivale v Benátkach. V diskusii k tomuto filmu sa pozrieme bližšie na to, akú stopu zanecháva skúsenosť vojny na psychike (nielen) detí a čo v tejto veci robia európske inštitúcie a organizácie. 

Hostia diskusie:
Ivan Ostrochovský (producent a spolurežisér filmu Svetloplachosť),
Tomáš Bokor (SlovakAid),
Petra Melikantová (ČVO – psychosociálna pomoc v komunitách),
Marek Madro (psychológ, IPčko).
Moderuje:
Frederika Halászová.