SlovakAid na festivale Hory a mesto - SlovakAid

SlovakAid na festivale Hory a mesto

foto partneri-dok

Hory a mesto - príroda a človek. Solidarita a úcta k sebe navzájom, k prostrediu, v ktorom človek žije, k planéte. Misia SlovakAid sa stotožňuje s týmto princípom a mali sme česť stať sa hrdým partnerom tohto festivalu.

Počas festivalového týždňa od utorka 9. až soboty 13. apríla, bolo možné vzhliadnuť 25 programových blokov so 46 filmami, 13 prednáškami a diskusiami. Okrem špičkových filmov festival privítal aj 24 osobností nielen zo sveta horskej kinematografie, vďaka ktorým mal festival pre divákov nezabudnuteľnú atmosféru. V kinosálach sa vystriedalo skoro 3000 účastníkov a účastníčok.

Špeciálny priestor bol vytvorený pre školské premietania, ktoré navštívilo viac ako 300 detí zo základných a stredných škôl z Bratislavy a jej okolia.

Festivalový náučný chodník

Festival mal okrem filmového aj bohatý program pre školy vo forme Festivalového náučného chodníka, ktorý sa uskutočnil v piatok 12.apríla. V rámci neho si mohli žiaci základných a stredných škôl, ktoré organizátori pozvali, vyskúšať svoje vedomosti, individuálne zručnosti, prípadne sa zabaviť pri pohybových aktivitách. Festivalový náučný chodník bol otvorený dopoludnia a značku SlovakAid mali možnosť žiaci, študenti a aj náhodní návštevníci nákupného centra, spoznať v samostatnom stánku.

Slovensko z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci okrem veľa iných, financuje projekty, ktoré pomáhajú dávať vodu ľuďom na Blízkom Východe.

Kolega zo Slovenskej katolíckej charity v stánku prezentoval poskytovanie slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci cez príklady realizovaných projektov. Účastníci sa mohli dozvedieť praktické príbehy zo života v krajinách, kde pitná voda nie je ani zďaleka samozrejmosťou a teploty dosahujú až 50 stupňov Celzia. Konkrétne Irak a Iracký Kurdistan je treťou najohrozenejšou krajinou na svete čo sa týka dezertifikácie a práve tu Slovenská katolícka charita v spolupráci s lokálnou partnerskou organizáciou Shingala Azad s podporou SlovakAid, vŕta studne, ktoré sú jediným zdrojom pitnej vody pre stovky tisíc ľudí.

Záujem žiakov a učiteľov o túto tému bol úprimný a my sme boli radi, že sme tu mohli byť a podať svedectvo o našej práci. Pretože SlovakAid SME MY VŠETCI.