SAMRS/2024/MD/1 - SlovakAid

SAMRS/2024/MD/1

Zoznam žiadostí o poskytnutie dotácie v rámci výzvy SAMRS/2024/MD/1 - podpora rozvojových intervencií v Moldavskej republike, spolu s výškou dotácie, ktoré boli schválené ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky 16. októbra 2024, odporúčané Komisiou MZVEZ SR pre vyhodnocovanie žiadostí o poskytnutie dotácií na rozvojovú spoluprácu zo 4. septembra 2024.

SAMRS oficiálne vyzve úspešných žiadateľov o poskytnutie dotácie na predloženie potrebných dokladov a následné uzatvorenie zmluvy o poskytnutí dotácie.

ZOZNAM SCHVÁLENÝCH ŽIADOSTÍ
O POSKYTNUTIE DOTÁCIE 

p.č.č. projektuŽiadateľNázov projektuKrajinaVýška schválenej dotácie v EUR
1.SAMRS/2024/MD/1/2Národné lesnícke centrumPodpora trvalo-udržateľného obhospodarovania lesov v Moldavsku prostredníctvom inovatívnych metód v zalesňovaníMoldavsko199 221,50 €
OPIS PROJEKTU: Hlavným cieľom projektu je zmierňovanie dopadov klimatickej zmeny. Ďalšími cieľmi sú zlepšenie infraštruktúry lesného hospodárstva, a zvyšovanie povedomia a vzdelanostnej úrovne v oblasti udržateľného využívania lesov. Ciele projektu sa budú napĺňať prostredníctvom spolupráce žiadateľa a dvoch partnerských moldavských lesníckych organizácií.
CELKOM: 1 PROJEKT1 ŽIADATEĽSpolu199 221,50 €

 

 

ZOZNAM NESCHVÁLENÝCH ŽIADOSTÍ
O POSKYTNUTIE DOTÁCIE 

p.č.č. projektuŽiadateľNázov projektuKrajinaVýška schválenej dotácie v EUR
1.SAMRS/2024/MD/1/1EMA - Development and Mobility AgencyPodpora podnikateľského sektora prostredníctvom zavádzania technologických inovácií v IKT sektore: Platforma OpenLABMoldavskoN/A
OPIS PROJEKTU: So zámerom adresovať problémy a potreby cieľových skupín identifikovaných v IKT sektore – nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, nesúlad medzi ponukou a dopytom na trhu práce a nízka kybernetická odolnosť v krajine, EMA spolu s projektovými partnermi zdieľajú slovenské skúsenosti a zavádzajú technologickú platformu OpenLAB na Technickej univerzite v moldavskom Kišiňove. Transfer platformy OpenLAB zo Slovenska do Moldavska prinesie inováciu a stimuláciu pre univerzitu, súkromný sektor, SMEs a ďalších miestnych aktérov. Projekt sa preto zameriava na:

1. Podporu budovania odborných kapacít potrebných pre riešenie výziev trhového prostredia prostredníctvom zavedenia inovatívnej technologickej platformy OpenLAB.
2. Prepojenie podnikateľského sektora s platformou OpenLAB pre budovanie jeho kybernetickej odolnosti.

Z dlhodobého hľadiska projekt prispeje k budovaniu odborných kapacít pre súkromný IKT sektor, ako aj národné inštitúcie a k vytvoreniu väzieb medzi verejno-súkromným sektorom (PPP). Zároveň projekt poskytne kurz pre SMEs z regiónov v oblasti kybernetickej a počítačovej bezpečnosti, čím podporí ich odolnosť a digitálnu transformáciu v krajine.
2.SAMRS/2024/MD/1/3Slovenská agentúra životného prostrediaZvýšenie povedomia a posilnenie legislatívneho rámca a kontroly v rozšírenej zodpovednosti výrobcov obalov ako súčasť prechodu na obehové hospodárstvoMoldavskoN/A
OPIS PROJEKTU: Hlavným cieľom projektu je pokračovať v podpore Moldavskej republiky pri zavádzaní a posilňovaní legislatívneho rámca, efektívnej implementácie do praxe, monitoringu a kontrole uplatňovania princípov rozšírenej zodpovednosti výrobcov pre obaly ako jedného z nástrojov pre prechod na obehovú ekonomiku. Okrem toho sa projekt venuje aj šíreniu povedomia spotrebiteľov o probléme nevhodného nakladania s odpadom z obalov, predovšetkým obalov z plastov, a tiež motivácii k eliminácii alebo znižovaniu ich tvorby.
3.SAMRS/2024/MD/1/4Človek v ohrození, n.o.Zvýšenie udržateľnosti digitálnych a verejných služieb miestnych samosprávMoldavskoN/A
OPIS PROJEKTU: Predkladaný projekt rieši niekoľko kritických problémov, ktorým Moldavsko čelí, vrátane demokratizácie, efektívnosti verejných služieb a environmentálnej udržateľnosti. Cieľom projektu je podporiť budovania udržateľnej a demokratickej Moldavskej republiky s efektívne fungujúcou samosprávou, ktorá svojim občanom/kiam ponúka transparentné verejné služby v oblasti odpadového hospodárstva, odovzdávaním skúseností v oblasti dobrej správy vecí verejných v Slovenskej Republike. Posilnenie kapacít samospráv prostredníctvom digitalizácie, zefektívnenia služieb a podpory demokratických procesov, zvýši transparentnosť a dostupnosť služieb, a tým umožní aj znevýhodneným a zraniteľným skupinám obyvateľstva dosiahnuť na fungovanie lokálnej správy vecí. Projekt sa zameriava na Gagauzko a juh Moldavska, ekonomicky znevýhodnený región, rieši regionálne rozdiely a politickú nestabilitu, podporuje inkluzívny rozvoj a sociálnu súdržnosť. Projekt podporuje komplexný prístup k demokratizácii, efektívnosti verejných služieb a environmentálnej udržateľnosti v súlade s reformným úsilím Moldavska a jeho medzinárodnými záväzkami. Prostredníctvom zlepšenia odpadového hospodárstva a zvýšením zapájania lokálnych komunít projekt prispieva k budovaniu odolných, udržateľných a inkluzívnych komunít v Moldavsku, a ochrane a udržateľnosti životného prostredia.