Novinári pocestujú do rozvojových krajín - SlovakAid

Novinári pocestujú do rozvojových krajín

Prostredníctvom poskytnutia príspevku na neformálnu pracovnú cestu do rozvojovej krajiny chcú Platforma MVRO a PDCS ponúknuť novinárom možnosť získať jedinečnú skúsenosť s pokrývaním tém rozvojovej spolupráce priamo z rozvojovej krajiny. Svet je v dnešnej dobre príliš prepojený na to, aby sme si nevšímali to, čo sa deje za hranicami Slovenska. Situácia v iných krajinách sa dotýka aj nás. Udalosti, ktoré sa dejú na opačných koncoch sveta majú dopady aj na našu krajinu a pociťujeme to v našom každodennom živote. Týka sa to napríklad zvyšovania cien ropy, či potravín, globálneho otepľovania, migrácie aj daňových únikov. Na druhej strane si treba uvedomiť, že aj my ako jednotlivci našim správaním a spôsobom života prispievame k pozitívnym i negatívnym zmenám vo svete. Každý človek žijúci na tejto planéte nesie spoluzodpovednosť za jej budúcnosť.

Súčasťou ponuky je:

Príspevok je určený novinárom a dokumentaristom – zástupcom slovenských televíznych, rozhlasových, printových a on-line médií (ďalej len novinári). Cesty sa môže zúčastniť aj dvojica novinárov (napríklad 2 novinári alebo novinár a kameraman).

Termín konania cesty: začiatok decembra 2013, približne 10 dní

Cieľové krajiny: Burkina Faso, Južný Sudán, Kambodža, Vietnam, prípadne ďalšie rozvojové krajiny

Tematické zameranie cesty a výstupov: najmä agro-ekológia, vzdelávanie, sociálno-ekonomický rozvoj, zdravotníctvo, dôstojná práca (napr. textilný priemysel)

Financovanie:
Počas pobytu bude novinárovi poskytnutý príspevok na úhradu nevyhnutných nákladov spojených s jeho letom do rozvojovej krajiny, miestnou dopravou, vízami a ubytovaním maximálne do výšky 1 500 eur/novinár. Očkovanie, poistenie a stravu si hradí novinár sám. Novinár takisto znáša náklady spojené s prípravou a odvysielaním/uverejnením mediálnych výstupov.

Výstupy:
Ponávratové aktivity novinára by sa mali zamerať na prípravu, spracovanie najmenej 3 mediálnych výstupov (články, videá, reportáže, rozhovory, prezentácie, a pod.) a ich odvysielanie/uverejnenie v televíznych, rozhlasových, printových a on-line médiách do 31. decembra 2013. Výstupy je možné pripraviť a odvysielať/uverejniť aj počas pobytu novinára v cieľovej krajine.

Spôsob prihlasovania:
V prípade záujmu zašlite prosím najneskôr do 10.11.2013 na info@mvro.sk Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. a súčasne na katarina@pdcs.sk Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. Váš životopis, ukážku v minulosti publikovaných prác v súvislosti s témami rozvojovej spolupráce alebo témami, na ktoré sa plánujete zamerať počas Vašej cesty, ako aj stručný motivačný list, ktorý by mal obsahovať najmä tieto informácie:

Vybraní uchádzači budú kontaktovaní a pozvaní na konkrétny čas na osobné stretnutie 13.11.2013 do priestorov Platformy MVRO.

Zahraničná pracovná cesta novinára sa uskutoční v rámci projektu V4 Aid – Spoločná podpora Miléniovým rozvojovým cieľom, ktorý finančne podporila Európska komisia a program slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid.

Bližšie informácie nájdete tu.