Nadácia Integra podporuje šitie rúšok v Afrike - SlovakAid

Nadácia Integra podporuje šitie rúšok v Afrike

V čase pandémie koronavírusu nadácia pomáha so šitím rúšok v Keni v Nairobi, na okraji najväčšieho afrického slumu Kibera, v krajčírskej dielni centra TAPA, vybavenej šijacími strojmi z prostriedkov grantu SlovakAid.

Nadácia Integra pred časom vybavila krajčírsku dielňu v TAPA novými šijacími strojmi, v spolupráci so SlovakAid. Pracuje tam okolo 50 krajčírok, ktoré za bežných okolností šijú uniformy pre školy a firmy. Vzhľadom na nárast nakazených na africkom kontinente začali šiť jednoduché rúška, ktoré pomôžu chudobným v slume, aby sa vírus rýchlo nešíril. 

Snahou Nadácie Integra je pomôcť dielni, aby vyrobila dostatočné množstvo rúšok a mohla ich rozdať čo najväčšiemu počtu ľudí zo slumu. Väčšina z nich totiž nemá peniaze na základné životné potreby a kúpa rúšok pre viacpočetnú rodinu by bola nad ich možnosti. 

Centrum TAPA, ktoré prevádzkuje dielňu, sa nachádza na okraji slumu Kibera. Ide o najväčší slum na celom africkom kontinente. Nachádza sa 5 kilometrov od centra hlavného mesta Nairobi a zaberá rozlohu 2,5 kilometra štvorcových, čo je približne veľkosť 35-tich futbalových ihrísk. Odhaduje sa, že tam žije 700 tisíc až milión ľudí. S počtom obyvateľov patrí k najhustejšie osídleným miestam našej planéty. 

Obyvatelia slumu žijú v chatrčiach, ktoré majú zhruba veľkosť 3,5 krát 3,5 metra. Bývajú postavené z hliny, driev alebo z vlnitého plechu a majú hlinenú dlážku. Zvyčajne nemajú zavedenú vodu, elektrinu ani vlastnú toaletu. Ľudia môžu používať verejnú toaletu, za ktorú sa však platí. Mnohí ju však ani nevyužívajú. Príbytky sú nelegálne, obyvatelia si ich prenajímajú od majiteľov. V jednej chatrči žije aj sedemčlenná rodina. 

Správy, ktoré dostáva nadácia od svojich afrických partnerov, sú znepokojivé. Koronavírus už citeľne zasiahol ekonomiku, ľudia prichádzajú o prácu a majú veľký strach zo  šírenia vírusu hlavne telesným kontaktom. Pre africkú ich kultúru je navyše bežná blízkosť, objatie, podanie ruky, stretávanie sa s priateľmi. Pierre Mpele, bývalý predstaviteľ WHO, ktorý pracoval v mnohých krajinách strednej a západnej Afriky hovorí, že „samokaranténa nie je na mnohých miestach možná”. Podľa jeho slov môžu byť  africké domácnosti preplnené a v niektorých prípadoch bude až 12 ľudí bude zdieľať malý domček. 

© foto Integra