Monitorovacia cesta - projekty a mikrogranty v Moldavsku podporené z ODA SR - SlovakAid

Monitorovacia cesta – projekty a mikrogranty v Moldavsku podporené z ODA SR

V dňoch 6. až 11. apríla 2025 sa uskutočnila monitorovacia cesta do Moldavskej republiky, zameranú na overenie priebehu a výsledkov projektov financovaných z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky.

Cieľom cesty bolo zmonitorovať ukončené aj prebiehajúce projekty, overiť mieru ich funkčnosti, udržateľnosti a dopadu na cieľové skupiny. Ponúkla jedinečnú príležitosť stretnúť sa s miestnymi partnermi a konkrétnymi ľuďmi - koncovými prijímateľmi pomoci, a možnosť získať tak realistický obraz o skutočnom dosahu projektov a ich využívaní v praxi.

Súčasťou monitoringu boli projekty z rôznych oblastí – od modernizácie verejných služieb cez podporu digitálneho vzdelávania až po inkubačné a rozvojové aktivity v oblasti informačno-komunikačných technológií a robotiky.

Zástupcovia SAMRS, ORPO MZVEZ SR a ZÚ SR v Kišiňove zmonitorovali celkom  jedenásť projektov – šesť rozvojových dotačných projektov, štyri mikrogranty a jeden finančný príspevok. Aktivity boli monitorované vo viacerých lokalitách Moldavskej republiky, konkrétne v Kišiňove, Balti, Criuleni, Riškove, Calarasi, Ceadir-Lunge, Komrate a Caharasani.

Zistenia z terénu predstavujú dôležitý nástroj spätnej väzby pre hodnotenie kvality implementácie projektov a zároveň slúžia ako východiskový rámec pre plánovanie budúcich rozvojových intervencií Slovenskej republiky v Moldavsku.

PONDELOK - Komrat a Ceadir-Lunga: klientske centrá, mestské úrady a tenisový kurt

Organizácia Človek v ohrození, n.o. a jej lokálny partner Pro Europa implementovali projekty na posilnenie transparentnosti a efektívneho výkonu samospráv, budovanie kapacít občianskej spoločnosti v Moldavsku a  na zaangažovanie samospráv a občianskej spoločnosti do rozvoja Gagauzska a regiónu Taraclia.

Cieľom monitoringu bolo overiť dlhodobú funkčnosť a efektívnosť výstupov oboch ukončených projektov, so zameraním na činnosť klientskych centier a využívanie digitálnych nástrojov zavedených v samosprávach Komrat a Ceadir-Lunga.Oba monitorované projekty naplnili svoje ciele. Výstupy zostávajú funkčné, udržateľné a plne integrované do každodenného fungovania samospráv. Vytvorené Klientske centrá predstavujú efektívny a občanmi oceňovaný nástroj verejnej správy. Digitalizácia a transparentnosť rozhodovacích procesov zvýšili dôveru občanov a umožnili lepší prístup k verejným službám.

V rámci mikrograntu z roku 2022 bola vybudovaná športová infraštruktúr -  tenisový  kurt pre deti a mládež v meste Ceadir-Lunga. Je prvým a zatiaľ jediným svojho druhu v celom regióne. Realizátor Veste Buna AO na ňom aktuálne organizuje bezplatné tenisové kurzy pre deti a mládež, ktoré pravidelne navštevuje približne 44 účastníkov. Z dôvodu obmedzenej kapacity sú rozdelení do tréningových blokov rozvrhnutých počas celého týždňa. Popritom opakovane prichádzajú nové žiadosti o zaradenie, čiže využitie je enormné. Tenisový kurt je v prevádzke, aktívne využívaný cieľovou skupinou a riadne udržiavaný. Vytvára podmienky pre pravidelnú športovú aktivitu detí a mládeže a prispieva k rozvoju komunitného života v regióne.

UTOROK - Caharasani: výsadby stromov druhu paulownia

Sociálna výsadba stromčekov - nový spôsob boja s odlesňovaním, energetickou krízou a nezamestnanosťou v Moldavsku - to je názov dotačného projektu z roku 2023, ktorý implementovala Slovenská katolícka charita a jej lokálny partner Caritas Moldova. Monitorovacia návšteva overila aktuálny stav výsadby stromov druhu paulownia. Na pozemku s rozlohou 6,55 boli vysadené dve rôzne odrody – jedna s primárnym využitím na palivo, druhá aj na drevárenské účely.

Test životaschopnosti sadeníc bol demonštrovaný priamo počas monitorovacej návštevy na mieste. Projektový manažér Caritas Moldova na pozemku odrezal konček jednej zo sadeníc a ukázal, že hoci zvonku môže pôsobiť suchým dojmom, vnútorné pletivá sú zelené, čo potvrdzuje zdravý stav rastliny. Rovnaký výsledok bol následne potvrdený aj pri ďalších náhodne vybraných stromčekoch, ani jedna z testovaných rastlín nebola odumretá. 

Závlaha pozemku je v súčasnosti zabezpečená pomocou studne s overenou výdatnosťou. V prípade potreby je pripravený záložný scenár využitia prenajatej cisterny; samotný pozemok taktiež disponuje vlastnou nádržou na vodu objemovo schopnou pokryť jednu celoplošnú závlahu. Na pozemku sa využívajú výlučne bio-organické hnojivá.

Obe odrody paulownie, ktoré boli vysadené, sú známe svojou schopnosťou rýchlej samo-regenerácie po zrezaní. Prvý zber dreva je plánovaný na jar 2026 a následný rast umožní druhý zber v roku 2029. Stromčeky dosahujú prírastkv priemere 3–5 metrov ročne. Okrem produkcie paliva má aj dodatočný ekologický prínos – jej kvety sú vhodné pre včelárstvo a listy možno využiť na kompostovanie priamo na mieste.

Celkovo bol výber pozemku výsledkom dohody medzi implementačnými partnermi, pri ktorej sa zohľadnili prírodné podmienky aj rozvojový potenciál regiónu mimo hlavného mesta. Pozemok sa nachádza v mikrolokalite so stabilnou černozemou, priaznivými slnečnými podmienkami a prístupom k vode. Je obklopený sadmi mandlí a rakytníka, čo prirodzene chráni výsadbu pred vetrom.

Oplotenie pozemku bolo vybudované v decembri 2024, teda po ukončení výsadby. Na jeho realizácii sa podieľali miestni obyvatelia, z ktorí štyria boli následne zamestnaní ako strážna služba. Oplotenie zvyšuje bezpečnosť výsadby, chráni pozemok pred škodami spôsobenými divo žijúcou zverou a minimalizuje riziko krádeží. Jeho opodstatnenosť potvrdili partneri projektu aj miestni pracovníci.

Súčasťou areálu je tiež strážna búdka vybavená pieckou, čo umožňuje výkon služby aj počas zimných mesiacov, menší prístrešok so skladom náradia a nádrž na vodu. Na pozemku sa nachádzajú dvaja strážni psi, ktorí dopĺňajú bezpečnostné opatrenia.

Projekt aktuálne stabilne zamestnáva štyroch mužov z blízkej obce, ktorí pôsobia ako strážnici, pričom pracujú na zmeny tak, aby bola zaistená nepretržitá ochrana areálu. Z rozhovorov vyplynulo, že pre všetkých ide o jediné oficiálne zamestnanie. Neuviedli žiadnu paralelnú prácu ani neformálny príjem. Pracovné podmienky, vrátane vzdialenosti k miestu výkonu práce, považujú za vyhovujúce. V minulosti viacerí z nich zvažovali ekonomickú migráciu – napríklad formou sezónnych prác v zahraničí – no stabilná pozícia v rámci projektu im umožnila ostať doma. Zamestnanci prejavili záujem o možnosť praktického vzdelávania v oblasti včelárstva, živočíšnej či rastlinnej výroby.

Okrem trvalej strážnej služby boli do projektu zapojení aj sezónni pracovníci – celkovo ide o deväť osôb (štyri ženy a piati muži) pochádzajúcich z okolitých obcí. Títo pracovníci sa podieľali na prípravy pôdy a výsadbe sadeníc a naďalej budú priebežne prizývaní na rôzne údržbové a sezónne práce, predovšetkým počas jarných a letných mesiacov, kedy je potrebná intenzívnejšia starostlivosť o sadenice. Ich zapojenie predstavuje vhodnú formu legálneho a flexibilného privyrobenia pre miestnych obyvateľov, ktorí tak môžu reagovať na dopyt po krátkodobej pracovnej sile v rámci projektu.

STREDA - komunitná kuchyňa Katalyst: Kišiňov, centrálny hub: Riškova, východný hub: Criuleni

Dotačný projekt Zelený vektor pre moldavský agropotravinársky sektor implementoval prijímateľ dotácie Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, n.o. a jeho lokálny partner Katalyst.

Cieľom monitoringu bolo preveriť stav implementácie prebiehajúceho strategického projektu, ktorý sa zameriava na rozvoj regionálnych agropotravinárskych centier (hubov) v Moldavskej republike a ich prepojenie s lokálnymi farmármi, producentmi a trhom. Návšteva zahŕňala prehliadku priestorov v Kišiňove, Riškove a Criuleni, ako aj stretnutia so zástupcami partnera a aktívnymi účastníkmi projektu.

V priestoroch komunitnej kuchyne je dočasne umiestnené jedno zariadenie financované z projektu SlovakAid, ktoré má byť v budúcnosti premiestnené do jedného z regionálnych hubov. V rámci projektu bola v Riškove zrekonštruovaná hlavná budova centrálneho hubu vrátane zateplenia, výmeny podláh, inštalácie plynového napojenia a solárneho systému. Objekt funguje ako zberné, spracovateľské a distribučné centrum pre drobných farmárov z regiónu. Tí sem môžu dodávať svoju produkciu, ktorá sa následne buď spracováva priamo na mieste, alebo sa zabezpečuje jej logistika do predajných miest. Súčasťou areálu sú aj skleníky a záhrady využívané na sezónne pestovanie ovocia a zeleniny. Hub taktiež slúži ako priestor pre organizovanie školení, workshopov a osvetových aktivít v oblasti udržateľného agropodnikania.

Súčasťou projektu bola aj inštalácia solárnych panelov, ktoré pokrývajú časť energetických potrieb objektu.

Východný hub v Hub v meste Criuleni vsa špecializuje na spracovanie ovocia a výrobu tzv. ovocnej kože, t.j. sušeného ovocného produktu bez prídavných látok, ktorý je prezentovaný ako zdravý snack vhodný najmä pre deti a športovcov. V minulom roku sa v priestoroch objektu spracovalo približne 80 ton ovocia a vyrobilo sa vyše 8 ton finálnych výrobkov. Produkty sa predávajú najmä na domácom trhu a organizácia sa zároveň snaží o ich lepšie umiestnenie na trhu a dlhodobo zvažuje aj export.

ŠTVRTOK - Balti: zvyšovanie energetická efektívnosť na pozadí energetickej krízy, rekonštrukcia v Základnej umeleckej škole a biznis inkubátor v Calarasi

Cieľom monitoringu v tento deň bolo preveriť stav a funkčnosť výstupov rekonštrukcie podporenej formou finančného príspevku vo výške 375 000 eur. Projekt sa zameriava na zvýšenie energetickej efektívnosti výškového bytového domu prostredníctvom zateplenia fasády a strechy. Monitoring sa uskutočnil za účasti zástupcov mesta, prijímateľa, implementačného partnera Expert-Grup, predstaviteľov bytového družstva a viacerých obyvateľov bytového domu. 

Rekonštrukcia bytového domu s 18 poschodiami a 80 bytovými jednotkami bola v čase monitorovacej návštevy zrealizovaná približne na 90 %. Zateplenie fasády aj strechy bolo dokončené, zostávali len dokončovacie maliarske práce. Implementačný partner potvrdil, že objekt bol vybraný spomedzi 30 žiadostí na základe transparentného výberového procesu, ktorý zohľadňoval kombináciu technického stavu budovy a socio-ekonomických charakteristík obyvateľov. Jedným z rozhodujúcich faktorov bol aj už existujúci horizontálny systém vykurovania, ktorý umožňuje reguláciu teploty na jednotlivých poschodiach.

Ďalšia návšteva sa zamerala na monitoring výstupov mikrograntu, ktorý bol ukončený v apríli 2024. Projekt sa zameriaval na zlepšenie hygienických podmienok v základnej umeleckej škole Cipriana Porumbescu v meste Balti prostredníctvom rekonštrukcie sociálnych zariadení. V rámci projektu boli zrekonštruované sociálne zariadenia na dvoch podlažiach školy. V čase návštevy boli priestory funkčné, čisté a vizuálne vo veľmi dobrom stave. Modernizácia prispela k zvýšeniu komfortu pre študentov aj zamestnancov školy.

Kontrola pokračovala monitoringom využívania infraštruktúry podporenej prostredníctvom ďalších dvoch ukončených mikrograntov, zameraných na rekonštrukciu suterénnych priestorov a vybavenie coworkingovej miestnosti v rámci existujúceho podnikateľského inkubátora. Podporené priestory sú aktívne využívané a plne obsadené. V rámci mikrograntu z roku 2019 bola kompletne zrekonštruovaná časť suterénu, vrátane technických rozvodov, podláh, ventilačného systému a hygienických zariadení. V týchto priestoroch aktuálne fungujú rôzne formy drobného podnikania a služieb, od výroby káblov pre elektromobily až po solárium, telocvičňu, šatne, soľnú miestnosť či miestnosti určené na fyzioterapiu a masáže.

Druhý mikrogrant schválený v roku 2023 bol zameraný na vybavenie coworkingového priestoru na najvyššom poschodí budovy. Priestor bol zariadený nábytkom a IT technikou a slúži ako zdieľané pracovné miesto pre mladých ľudí so záujmom o podnikanie. Je voľne prístupný širokej verejnosti po predchádzajúcom nahlásení a v čase monitoringu bol plne funkčný a vybavený. Inkubátor v súčasnosti poskytuje dlhodobé prenájmy pre 39 podnikateľov, z ktorých približne 27 sú mladí ľudia. V objekte aktuálne pracuje 92 ľudí. V inkubátore pôsobia rôzne subjekty z oblasti vzdelávania, služieb aj technológií, vrátane jazykových a doučovacích centier, kozmetických a kaderníckych salónov, či firiem zameraných na výrobu kozmetiky. Niektoré z firiem pôsobiacich v inkubátore boli schopné rozšíriť svoju činnosť aj mimo región Calarasi a etablovať sa na širšom moldavskom trhu. Inkubátor zároveň poskytuje tzv. „virtuálny inkubačný program“ za ročný poplatok 70 EUR a disponuje aj menším fondom na počiatočné financovanie perspektívnych podnikateľských nápadov.

PIATOK - Kišiňov: digitálne inovácie vo vzdelávaní a na trhu práce a Teoretické Lýceum Pro Succes

Fakulta počítačov, informatiky a mikroelektroniky Moldavskej technickej univerzity dlhodobo spolupracuje so slovenskou mimovládnou organizáciou EMA – Development and Mobility Agency. Od roku 2020 boli na fakulte realizované tri projekty podporené z prostriedkov SlovakAid, vrátane aktuálne prebiehajúceho. V rámci návštevy boli prezentované viaceré výstupy, vrátane technického laboratória vybaveného počítačmi a didaktickou technikou, ktoré vzniklo v rámci predchádzajúceho projektu. Súčasťou monitoringu bola aj obhliadka komunitného a vzdelávacieho centra zriadeného v budove univerzitnej knižnice ako súčasť aktuálneho projektu. Centrum je vybavené moderným mobiliárom, zónou na skupinovú aj individuálnu prácu, zelenými prvkami a videokonferenčným setom. V čase návštevy bol priestor aktívne využívaný študentmi. Funkčnosť a pravidelné využívanie potvrdili aj zamestnankyne knižnice, ktoré zabezpečujú správu miestnosti. 

V rámci projektu pokračuje realizácia Akadémie kybernetickej bezpečnosti, ktorá vznikla už v roku 2022 a je stabilnou súčasťou mimoformálneho vzdelávania na fakulte. Kurz nie je súčasťou oficiálneho kurikula, no o jeho absolvovanie je medzi študentmi tradične vysoký záujem. 

Inovačné centrum iHUB v Kišiňove, je prevádzkované projektovým partnerom Seed Forum Moldova. Organizácia je dlhodobým spolupracovníkom projektového prijímateľa a v rámci projektu zodpovedá za implementáciu viacerých aktivít zameraných na rozvoj digitálnych zručností, podporu podnikania a inklúziu zraniteľných skupín. V oblasti vzdelávania boli realizované viaceré inkubačné programy pre ženy i širšiu verejnosť, zamerané na zvyšovanie technických a podnikateľských kompetencií v sektore IKT. Výučba prebiehala formou hybridných kurzov s kombináciou online a offline prvkov, aby boli dostupné aj pre účastníčky z odľahlejších oblastí. Obsah programov pokrýval kurzy soft a hard skills, projektového manažmentu, správy sociálnych sietí či testovania softvéru. Významná časť účastníčok boli ženy bez predchádzajúcej skúsenosti v IKT sektore, ktorým programy poskytli impulz pre kariérny reštart alebo zmenu profesijného smerovania. Záverečná spätná väzba ukázala, že približne 25 % účastníkov získalo po absolvovaní kurzov nové zamestnanie, stáž alebo boli povýšení v rámci existujúceho zamestnania. Niektoré absolventky minulých ročníkov sa tento rok zapojili už ako školiteľky. Partner tiež zabezpečil individuálne mentoringové poradenstvo, ako aj prepojenie účastníkov s firmami cez networkingovú sieť a partnerské organizácie. Ďalšou kľúčovou aktivitou bola intervencia v podnikateľskom prostredí v južnej časti Moldavska, zameraná na digitalizáciu mikro a malých podnikov. V rámci iniciatívy Digital Upgrade absolvovali zástupcovia firiem potrebné školenia a mentoring, počas ktorých sa zoznamovali s nástrojmi elektronickej správy, CRM systémami, online marketingom či automatizáciou prevádzkových procesov.

Teoretické Lýceum Pro Succes bolo cieľom poslednej monitorovacej návštevy - overenia realizácie mikrograntového projektu financovaného z prostriedkov SlovakAid, vrátane stavu vybavenia, spôsobu využívania priestorov a reálneho dopadu na cieľovú skupinu, t.j. študentov so záujmom o robotiku a digitálne technológie. Monitorovací tím pri obhliadke robotického laboratória zároveň diskutoval so študentmi, ktorí sa aktívne venujú robotike v rámci školského klubu.

Študenti predstavili svojho robota, popísali jeho funkcie a podelili sa o skúsenosti zo zapojenia do súťaží na národnej aj medzinárodnej úrovni. Súčasťou prezentácie bola aj praktická ukážka – tím demonštroval funkčnosť robota priamo v učebni, pričom umožnili členovi monitorovacieho tímu aktívne si ovládateľnosť zariadenia vyskúšať.

Nad rámec bežnej výučby študenti iniciovali vznik vlastného tímu s názvom XNERO, s ktorým sa aktívne zúčastňujú súťaží v oblasti robotiky. Podľa ich slov ide o jediný moldavský tím, ktorý aktuálne pôsobí v danom formáte súťaží. Len niekoľko dní pred monitorovacou návštevou sa zúčastnili podujatia First Tech Challenge Championship, kde obsadili 6. miesto. Účasť na podobných súťažiach im umožňuje nielen zdokonaľovať technické a prezentačné zručnosti, ale aj nadväzovať odborné kontakty so zahraničnými partnermi – v súčasnosti najmä s tímami z Rumunska.

Tím funguje ako samostatná záujmová skupina s jasne rozdelenými úlohami: technická sekcia sa zameriava na konštrukciu a úpravu robota, zatiaľ čo programátorská časť vyvíja a optimalizuje jeho softvérové riadenie. Odborné vedenie tímu zabezpečuje pedagogický pracovník školy, ktorý zároveň dohliada na prevádzku laboratória, technickú úroveň vybavenia a poskytuje študentom metodickú a mentorskú podporu.

 

Na záver...

Projekty preukázali vysokú mieru udržateľnosti, najmä vďaka aktívnemu zapojeniu lokálnych partnerov, participácii cieľových skupín a vhodnému nastaveniu intervencií v súlade s miestnym kontextom.

Rodová rovnosť a inkluzívny prístup predstavovali dôležité témy v rámci viacerých monitorovaných projektov. Aktivity cielili nielen na odborný rozvoj, ale aj na znižovanie bariér pre vstup znevýhodnených skupín do vzdelávania, zamestnania či verejných služieb. Príklady dobrej praxe zahŕňajú najmä vzdelávacie programy zamerané na ženy a mládež z vidieckych oblastí či individuálny mentoring v oblasti IKT. Projekty týmto spôsobom prispievali k zvyšovaniu sociálnej súdržnosti, podpore rovnosti príležitostí a aktívnemu zapájaniu rôznorodých cieľových skupín do rozvojových procesov.

Medzi príklady dobrej praxe možno ďalej zaradiť zriadenie klientskych centier ako nástroja na zvýšenie efektívnosti verejnej správy, vznik kybernetickej akadémie s prepojením na trh práce, ako aj mikrogranty podporujúce technologický a komunitný rozvoj.

Spolupráca slovenských mimovládnych organizácií s moldavskými partnermi bola v rámci monitoringu hodnotená ako stabilná, efektívna a partnersky vyvážená. Lokálni aktéri opakovane potvrdili, že slovenskí realizátori projektov neplnili len administratívnu či finančnú úlohu, ale aktívne sa podieľali na odbornom nastavovaní obsahu, metodickej podpore a každodennej realizácii. Kvalitne nastavená spolupráca sa ukázala ako kľúčový predpoklad pre úspešnosť a udržateľnosť projektov.

Značka SlovakAid je v Moldavsku vnímaná ako dôveryhodná a dobre etablovaná, čo predstavuje silnú východiskovú pozíciu pre pokračovanie bilaterálnej spolupráce. Takéto vnímanie slovenskej rozvojovej pomoci je výsledkom dlhodobej prítomnosti Slovenskej republiky prostredníctvom SAMRS a aktívnej práce slovenských implementačných partnerov.