MAMAS - mamy v Keni - SlovakAid

MAMAS – mamy v Keni

Keňanky z mesta Eldoret ktoré žijú v chudobnej časti Langas tak, ako ich svojim objektívom zachytila fotografka Mária Mühl.

Chceli sme im pomôcť postaviť sa na nohy. Získať vzdelanie, začať podnikať a dostať odvahu povedať svojmu mužovi dosť. Veľmi často sú alebo boli obeťami domáceho násilia.

Projekt v Keni, ktorý funguje už viac ako deväť rokov im dáva životnú šancu. Naučia sa remeslu, majú možnosť získať štátnu skúšku zo svojho odboru a čo je hlavné- asistujeme im v najdôležitejšom kroku v začatí podnikania. Podnikanie tvorí polovicu ich vzdelávania, pomáhame im vymyslieť biznis plán, aj si naň zarobiť v našom podnikateľskom inkubátore.

Na nohy sme za ten čas postavili viac ako tisíc dvesto žien. Jedna zarobí desaťnásobok svojho predošlého príjmu a peniaze si ukladá v banke, druhá si postavila murovaný dom a našla muža, ktorý ju rešpektuje. Tretia zarobí toľko, aby nakŕmila svojich päť detí vždy, keď sú hladné, a pošle ich všetky do školy. Štvrtá založila mikropodnik a podniká spolu s ďalšími tromi spolužiačkami. Všetky žijú inak, ako predtým.

Fotografka Mária Mühl s týmito ženami strávila v škole, v domácnostiach aj na mieste podnikania veľa času. Fotografie ktoré vidíte nechcú ukázať chudobu a beznádej, ale práve naopak vyžarujú radosť, optimizmus a nádej, že správne nasmerovanou pomocou dokážeme ľudí podporiť v tom, aby si pomohli sami.

Počas ôsmich rokov tento projekt podporoval SlovakAid zo štátnych zdrojov- každý z vás naň prispel štrnástimi centami.

Dnes sa posúvame ďalej, bez štátnej podpory a naša škola je stále plná študentiek, ktoré už onedlho absolvujú štátnu skúšku. No tou najväčšou skúškou pre ne bude uplatniť sa na trhu v situácii, kedy koronavírus zamrazil príležitosti na podnikanie. Držme im palce.

Užitočné linky

MAMAS - mamy v Keni