Humanitárna pomoc pre Albánsko, Bosnu a Hercegovinu - SlovakAid

Humanitárna pomoc pre Albánsko, Bosnu a Hercegovinu

Generálna riaditeľka Sekcie medzinárodných organizácií, rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci MZVEZ SR Karla Wursterová 5.12.2019 za prítomnosti veľvyslankyne Albánska v Bratislave, Enkeledy Merkuri, generálneho riaditeľa sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR Mariána Dritomského, generálneho riaditeľa sekcie riadenia obrany, výstavby ozbrojených síl a obranného plánovania Ministerstva obrany SR Slavomíra Staviarského, odovzdala humanitárnu pomoc pre Albánsko. SR vypraví konvoj s humanitárnou pomocou v najbližších dňoch z logistickej základne Ministerstva vnútra SR pre krízové situácie vo Vajnoroch.

Koncom novembra postihlo Albánsko silné zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo viac ako 50 mŕtvych a približne 3 tisíc zranených. Slovensko promptne pripravilo zásielku pomoci v hodnote 60 tisíc EUR, pozostávajúcu z postelí, prikrývok, spacích vakov, elektrocentrál a čerpadiel. „Slovenská republika je pripravená zvážiť poskytnutie aj ďalšej humanitárnej pomoci v nadväznosti na vývoj v krajine a ďalšiu špecifikáciu potrieb zo strany Albánska“, uviedla Karla Wursterová.

Spolu s materiálom pre Albánsko bola vypravená aj humanitárna pomoc pre Červený kríž Hadžići v Bosne a Hercegovine v hodnote 21 tisíc EUR, tvorí ju oblečenie a obuv pre mužov, ženy a deti. Pomoc bude použitá na riešenie humanitárnych potrieb utečencov, ktorí sú nútení žiť v tejto oblasti v zlých životných podmienkach. Cieľom je napomôcť zmierniť tlak na miestne orgány v súvislosti s nelegálnou migráciou.

ZDROJ: MZVEZ SR