Home > Novinky > Moldavsko patrí podľa ministra Korčoka medzi priority slovenskej rozvojovej pomoci

Moldavsko patrí podľa ministra Korčoka medzi priority slovenskej rozvojovej pomoci

Verzia pre tlačVerzia pre tlačPDF verziaPDF verzia

Boj proti novému koronavírusu, vzájomné vzťahy, rozvojová pomoc Slovenska a reformy v Moldavsku boli témy dnešného (15. mája 2020) telefonického rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivana Korčoka s moldavským rezortným partnerom Olegom Țuleom.

„Súčasná pandémia potvrdila, že kritickým globálnym výzvam môžeme úspešne čeliť iba vtedy, ak budeme úzko spolupracovať a vzájomne sa podporovať,“ vyhlásil minister Ivan Korčok s tým, že Slovensko k dnešnému dňu schválilo pre Moldavsko v súvislosti s ochorením COVID-19 humanitárnu pomoc v sume 90 tisíc eur. „Moldavsko je od roku 2014 jednou z troch programových krajín slovenskej rozvojovej pomoci, pričom jej celkový ročný objem pre Moldavsko sa pohybuje okolo 1 milión eur,“ uviedol I. Korčok.

Minister I. Korčok podporil eurointegračnú orientáciu Moldavska a zároveň povzbudil moldavského partnera k implementácii reforiem vyplývajúcich z Asociačnej dohody, ktorú Moldavsko uzavrelo s Európskou úniou. „Napĺňanie záväzkov je dôležité, implementácia reforiem je v konečnom dôsledku potrebná pre samotnú krajinu a jej obyvateľov,“ zdôraznil minister I. Korčok.