Moldavsko patrí podľa ministra Korčoka medzi priority slovenskej rozvojovej pomoci - SlovakAid

Moldavsko patrí podľa ministra Korčoka medzi priority slovenskej rozvojovej pomoci

Z telefonátu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka a jeho moldavského rezortného partnera Olega Țulea

Boj proti novému koronavírusu, vzájomné vzťahy, rozvojová pomoc Slovenska a reformy v Moldavsku boli témy dnešného (15. mája 2020) telefonického rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivana Korčoka s moldavským rezortným partnerom Olegom Țuleom.

„Súčasná pandémia potvrdila, že kritickým globálnym výzvam môžeme úspešne čeliť iba vtedy, ak budeme úzko spolupracovať a vzájomne sa podporovať,“ vyhlásil minister Ivan Korčok s tým, že Slovensko k dnešnému dňu schválilo pre Moldavsko v súvislosti s ochorením COVID-19 humanitárnu pomoc v sume 90 tisíc eur. „Moldavsko je od roku 2014 jednou z troch programových krajín slovenskej rozvojovej pomoci, pričom jej celkový ročný objem pre Moldavsko sa pohybuje okolo 1 milión eur,“ uviedol I. Korčok.

Minister I. Korčok podporil eurointegračnú orientáciu Moldavska a zároveň povzbudil moldavského partnera k implementácii reforiem vyplývajúcich z Asociačnej dohody, ktorú Moldavsko uzavrelo s Európskou úniou. „Napĺňanie záväzkov je dôležité, implementácia reforiem je v konečnom dôsledku potrebná pre samotnú krajinu a jej obyvateľov,“ zdôraznil minister I. Korčok.